Muzeum a galerie Otevřeno

V Muzeu historických motocyklů na Vás dýchne historie na každém kroku. Muzeum se nachází v památkově chráněné budově bývalého mlýna. Původně bylo umístěno v přízemí budovy Krumlovského mlýna, kde dnes funguje stylová restaurace. Během povodní v srpnu 2002 byl však Krumlovský mlýn včetně muzea kompletně vyplaven. Do současných prostor v prvním patře mlýna bylo muzeum přestěhováno jen několik málo měsíců po ničivých povodních. Od svého znovuzprovoznění jsou exponáty v muzeu průběžně obměňovány a doplňovány. V současnosti je v muzeu k vidění více než 20 motocyklů různých českých i zahraničních značek, mimo jiné motocykly značek Jawa, ČZ, BMW, NSU či Harley Davidson. V muzeu jsou k vidění také další předměty s historií motorismu související.
Nedílnou součástí Muzea historických motocyklů je prodejní galerie, v níž je vystaven starožitný nábytek, hodiny a starožitné dekorace. Vystaveny jsou rovněž věžní hodinové stroje a další starožitné předměty. Galerii však dominují obrazy, a to převážně českých malířů. Vystaveny jsou obrazy krumlovských malířů Wilhelma Fischera, Bohuslava Coufala a řady dalších umělců.Galerie není tématicky jednostranně zaměřena, najdete zde obrazy malebných zákoutí Českého Krumlova, krajinnou či portrétní malbu i obrazy s náboženskou tématikou. V naší galerii objevíte obrazy barokní, stejně jako novodobou tvorbu 2. poloviny 20. století.

Antik v Krumlovském mlýně

V našem obchodě nabízíme spoustu zajímavých starožitností. Nabídka je různorodá, počínaje různými drobnostmi jako jsou šperky, mince, kapesní hodinky, fajky, sklo a porcelán, dále nástěnné hodiny, obrazy, hudební nástroje a nábytkem konče.

Malá vodní elektrárna

První zmínky o turbínách jsou již okolo roku 1900 našeho letopočtu. V prvních plánech o modernizaci mlýna jsou zakresleny tři nové turbíny: Velká Jonvalská turbína a Haagova turbína poháněla velký mlýn a Jonvalská turbína malá poháněla malý mlýn. Okolo roku 1930 se ve mlýně instalovaly dvě rychloběžné Francoisovy turbíny ,které pracují na spádu 1,8 m a hltnosti obou turbín 5 m3. Dříve se turbíny používaly jako pohon transmisí.Nyní zde máme nainstalovány dva generátory, které dávají při optimálním stavu vody kolem 55 kW. Zahájení rekonstrukce turbín začala v roce 2002 a dodávka do sítě byla zahájena v roce 2005. Nyní od roku 2008 využíváme vyrobenou energii pro vlastí potřebu a přebytečnou energii dodáváme do sítě. Jelikož turbíny a strojovna jsou v prostorách vedle restaurace a v baru ,generátory musí splňovat minimální hlučnost. Strojovna je na požádání přístupná veřejnosti v doprovodu obsluhy. V dohledné době uvažujeme o rozšíření elektrárny o další turbíny. Co se týká ekologie je to jeden z nejstarších, nejlevnějších a nejčistějších zdrojů energie.