The Krumlov Mill currently offers accommodation in two luxury apartments.

Both of the apartments provide a view of Vltava river, of the mill-race and the castle, and offer their guests a unique, romantic atmosphere of a historical building, combined with features of modern design. Though each of the apartments has its distinctive ambiance, they both were built and furnished with special emphasis on good quality material and provide our guests with maximum comfort.

Unique, chain hanging king-size beds are a predominant feature of both apartments; thanks to them – as well as to large bookcases and original interior design complements – the Mill Apartment guests can enjoy a special, cozy and warm atmosphere.

The comfort is completed with a fully equipped kitchen corner with a small fridge (serving also as a minibar offering a selection of fine soft and alcoholic drinks), a dishwasher, a glass-ceramic cooktop, and other useful hosehold appliances.

The apartment no. 2 is specific for its spacious, airy and bright atmosphere. It is also perfect for romantic stays, but can as well serve as a comfortable base for families with children.

Vybavení apartmánu odpovídá kategorii First Class ****. Samozřejmostí je uzamykatelný trezor přímo v apartmánech, plochý televizor s televizními i rozhlasovými programy a s internetovým připojením. Na pokoji je k dispozici zdarma WiFi připojení k internetu.

Ke zvýšení komfortu je hostům v apartmánech k dispozici minibar s nabídkou kvalitních nápojů. Hosté mohou také využít nabídky kvalitních zahraničních červených a chlazených bílých vín. Vína jsou spořádána v originálních hand-made stojanech.

 

Krumlovský mlýn je jedním z nejstarších objektů v historickém centru Českého Krumlova. První zmínky o mlýně „pod hradem“ pocházejí už ze 14. století. Bývalý mlýn je situován přímo na břehu meandrující řeky Vltavy a nad mlýnským náhonem. Na protějším břehu se nad řeku vypínají skály s hradem a zámkem Český Krumlov.

Kromě ubytování je možné v našem objektu navštívit stylovou restauraci s terasou či bar. Zajímavé je také zdejší Museum historických motocyklů. Energie řeky Vltavy je využívána k výrobě elektřiny ve zdejší malé vodní elektrárně. Tu je možné po dohodě také navštívit. V přízemí pod apartmány se nachází obchod se starožitnostmi a lze využít služeb zdejší směnárny.

2 os. + rozkládací sofa + přistýlka
70 m2
1 velká postel

Book an apartment